Můj příběh

"Jsem dula České asociace dul a ukazuji těhotným ženám cestu k jejich vysněnému porodu. K porodu citlivému, bezpečnému, radostnému a především posilujícímu."

Teď už se nebojím, už nemám strach z toho, co přijde, až budu rodit své druhé dítě.  Dnes už vím, co se bude dít s mým tělem. Vím, jaké mám možnosti porodu a na co všechno mám právo. Znám rizika spojená s medikací i bez ní.

Až se opět dostanu do zázračného stavu těhotenství, mám jasnou představu o tom, jak to celé bude probíhat. Vím, kde chci rodit a jakým způsobem. Vím, jaká by tam měla být atmosféra proto, abych se cítila bezpečně. Mám jasno v tom, kdo bude v době porodu mou oporou.

Jsem připravená. Jsem silná. Jsem žena, matka a umím porodit své dítě. Jsem připravená prožít porod tak, aby mě posílil.

Ale ne vždy jsem byla takto připravená a informovaná. Můj první porod byl ukázkou úplného opaku, jediné v čem jsem měla jasno, bylo to, že chci mít u sebe svého partnera. Všechno ostatní byli jen mlhavé představy o tom, jak jsem si myslela, že porod probíhá.

Jakou cestou jsem šla já

Před pár lety, když jsem poprvé uviděla pozitivní výsledek na již asi třetím těhotenském testu, který jsem si udělala, pokaždé se stejným výsledkem samozřejmě, má první reakce byla neskutečná radost, brečela jsem štěstím a představovala si, jak to budu oznamovat mému partnerovi.

Záhy se však objevil strach a ne jen jeden, byla jich veliká spousta. Brzy jsem byla zmatená, co se to děje s mým tělem, tolik změn. Všichni kolem mi dávali všeobecně známé rady, ať se šetřím, a dobře jím a hodně spím,… A tím víc, ve mně některé strachy zesilovali. Bála jsem se odnést nákup z auta domů. Bála jsem se, že když se správně nenajím, miminko nedostane vše, co potřebuje pro správný růst a vývoj,…

Čím víc, se blížil porod, tím větší strachy přicházeli. Bude to bolet? Vydržím to? Co když se objeví nějaká komplikace? Budu se umět postarat o malé novorozeňátko? A další nejrůznější otázky a strachy.

Přihlásila jsem se do předporodního kurzu bývalé porodní asistentky, která dříve působila v jedné z větších českých porodnic. Podle toho také kurz probíhal. Detailně jsem byla seznámena s lékařsky vedeným porodem v porodnicích o výhodách konkrétních medikací, klystýru a jiných praktikách bězně prováděných v porodnicích.

Tenkrát mi to přišlo normální, byla jsem přesvědčená o tom, že to takhle má být. I ze svého nejbližšího okolí jsem znala pouze příběhy lékařsky vedených porodů s četnými zdravotnickými zásahy. Měla jsem dojem, že porod, je něco životu velmi nebezpečného, a že bez pomoci se zkrátka porodit nedá.

Krutá realita

Když mě den před skutečným porodem mé úžasné dcery hospitalizovali pro závažnou nemoc placenty, která mi způsobovala velmi vysoký krevní tlak a mnoho dalších komplikací, byla jsem strachy bez sebe. Nikdo mi pořádně neřekl, co to znamená a co se se mnou bude dít.

Hned druhý den ráno mi začali vyvolávat porod, který byl plný menších i větších komplikací. Nějakým zázrakem jsem „přirozenou“ cestou porodila více jak čtyř kilovou zdravou holčičku, která vyvázla pouze s porodním nádorem na hlavičce, který se do týdne vstřebal. A já měla veliká porodní zranění se spoustou stehů, která se časem také částečně zhojila.

Byla jsem šťastná, že jsme obě v pořádku, že jsme to zvládli, ačkoliv to bylo velmi náročné a nebezpečné a mohla se stát spousta mnohem horších věcí. Sdílela jsem svůj porodní příběh s nejbližšími ženami, matkami v mém životě a ty mě jen utvrdili v tom, jak moc závažný jsem měla porod. Děkovala jsem za to, že jsme to přežili.

Kdy vzniklo mé trauma

Pár týdnů po porodu, jsem se začala zajímat. První jsem zjišťovala informace o jednotlivých komplikacích, které se vyskytli konkrétně v mém případě. Pročetla jsem spoustu článků, diskuzí, knih. Viděla jsem mnoho videí, některé věci jsem konzultovala s odborníky.

Na téhle mé cestě, která původně vedla k tomu, abych pochopila, proč se ty nehezké věci u mého porodu staly, jsem ve většině případů zjistila to, že se vůbec stát nemuseli. A to byl ten nejhorší okamžik, který mám s mým porodem spojený, to byl ten okamžik, kdy vzniklo to veliké poporodní trauma.

Byl to také okamžik, kdy jsem si uvědomila, že nechci, aby někdo další prožil to, co jsem si musela prožít já, a to jen díky nedostatečné informovanosti. Byla jsem připravená na to, být odrozena porodnickým personálem.  Nebyla jsem připravená porodit.

Cítila jsem se slabá a neschopná porodit dítě. Byla jsem na sebe naštvaná, že jsem si všechny ty informace nezjistila už v těhotenství. Mohla jsem předejít většině komplikací, které mě i mojí dceru ohrožovali na životě. Mohla jsem nám ušetřit to velké poporodní trauma.

Dar pro mě i pro Vás

Rozhodla jsem se, postavit se tomu. Udělat z mé slabosti, mou silnou stránku. Z mé bolesti, mou přednost. Proto jsem absolvovala kurz pro porodní duly u České asociace dul, abych své vědomosti, které jsem získala hledáním odpovědí na mé otázky, rozšířila a doplnila je i o praktické zkušenosti a možnost doprovázet ženy přímo u jejich porodu.

Mám schopnost a potřebu šířit to, co znám, mezi co nejvíce žen. Pomáhám těhotným ženám překonat nejrůznější strachy. Informuji je o jejich možnostech, o tom, jak fyziologický porod probíhá. Na co mají v porodnicích právo. Kdy mohou říct NE, navrhovaným zákrokům či zbytečným medikacím. Co je ještě v pořádku a co už je nebezpečné.

Nenutím nikomu svůj názor na to, jak rodit. Dávám ženám potřebné informace, aby si mohli sami vybrat a rozhodnout se, jak chtějí rodit a v jejich volbě je maximálně podpořit.

Prožijte svůj vysněný a zcela jedinečný porod, který posílí Vás i Vaše miminko. Který maximálně podpoří Vaši ženskost, a postaví ty nejpevnější základy pro to, být skvělou matkou. Porod, po kterém sice z jednoho těla vzniknou dvě, ale s poutem tak pevným a láskyplným, že s ním jen tak něco neotřese.

Absolvované kurzy a vzdělání

·         Kurz pro porodní duly České asociace dul, 2018

·         Workshop Optimal Maternal Positioning s Ginny Phang-Davey
          (Praha), 2020

·         Seminář s tradiční mexickou porodní bábou Angelinou Martinez
          Mirandou (Praha), 2021

·         Školení – Psychické potíže v mateřství (Renata Banášová), 2021

·         Odborný seminář - Fyziologie porodu a jak ji ovlivňují medicínské
          zásahy (Mgr. Kristýna Zemánková), 2022

·         Kurz - funkční cvičení pro těhotné (Anna Kohutová), 2023

·         Kurz - rebozo opečování (Anna Kohutová), 2023